Bohdan Kazimierz Lachert

https://machinasnu.pl/projektowanie-wnetrz/architekt-wnetrz-pruszkow/ żywice poliestrowe

Bohdan Kazimierz Lachert urodził się w 1900 roku w Moskwie. Na terenie Rosji mieszkał do 1918 roku. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie w latach 1920-1926 studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Podczas nauki poznał Józefa Szanajcę.

Dwóch młodych architektów połączyła wieloletnia, bardzo płodna przyjaźń. Wspólnie stworzyli ponad 150 projektów. Ten duet określa się jako najbardziej twórczy w historii Warszawy. Po Drugiej Wojnie Światowe Lachert objął przewodnictwo w Katedrze Projektowania Przemysłowego na Politechnice Warszawskiej.

W latach 1947-1948 był także członkiem Polskiej Partii Robotniczej. Jego dzieła zalicza się do awangardy Drugiej Rzeczypospolitej. Wiele z nich zostało odrestaurowanych i uznanych za zabytki. Bohdan Lachert zdobył także wiele nagród i odznaczeń.

Jednym z najcenniejszych i międzynarodowych jest Krzyż Oficerski Orderu Legii Honorowej. Wśród jego licznych dzieł, które tworzył i współtworzył, znajduje się dwór w Ciechankach, willa Szyllera w Warszawie, kamienica braci Ordowskich, Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie oraz gmach PKO w Warszawie.