Oświetlenie uliczne to dość specyficzny rodzaj stosowania lamp o którym się z reguły zapomina. Odgrywa jednak ogromną rolę. Od bezpieczeństwa po funkcje wizerunkowe. Od dziesiątek lat takie oświetlenie miało szczególne znaczenie, choć dopiero niedawno zostało wzbogacone o niestandardowe formy. Dziś nie jest to tylko wyznacznik dla ogromnych, szerokich ulic i deptaków. Zarówno dobrze sprawdza się w oświetleniu dziedzińców, małych uliczek i alejek parków.
Strefa oświetlenia jest jednak dużo większa. W zasięg tego oddziaływania wchodzą wszelkie formaty reklamowe, mosty, autostrady, fontanny, rzeźby, budynki i wiele innych. Warto zdawać sobie sprawę z podstawowych zastosowań takich rozwiązań, a są nimi przede wszystkim:
- Bezpieczeństwo. Człowiek, który przechadza się oświetlonymi ulicami czuje się bezpieczniej. W dzisiejszych czasach normalne jest pracowanie godzinami nocnymi i konieczność wracania do domu wtedy, gdy świeci księżyc. Nie jest to jednak sugestią, która gwarantuje bezpieczeństwo.
Lampy są jednak niewiarygodną pomocą przy nagrywaniu jakichś zdarzeń, np. wypadków, czy napaści. Bez nich wszystkie kamery musiałyby mieć funkcje noktowizorów, co byłoby bardzo kosztowne. Co więcej, lampy uliczne świetnie sprawdzają się jako strażnik pojazdów, prowadząc do celu. Oświetlają drogę, nie pozwalają zasnąć. Bez nich ciężko jest dojrzeć pieszych, niebezpieczne sytuacje, czy chociażby punkty, których aktualnie szukamy;
- Atrakcyjność.
Nie bez powodu mówi się, że lampy uliczne to element dekoracyjnych wielu miast. Są świetnym przykładem na to, że światło może zdziałać cuda. Wystarczy spojrzeć na główne rynki miast i przekonać się, że są one piękne, a bez światła nie byłoby takiego efektu. Dziś lampy uliczne mogą mieć bardzo różne formy – niekoniecznie muszą być standardowymi, wysokimi słupami, zamkniętymi w szklanych opakowaniach. Pole do popisu jest ogromne, z czego korzystają architekci krajobrazu.
Rodzajów lamp ulicznych jest całe mnóstwo, a oto najpopularniejsze:
- Reflektory halogenowe – służą do oświetlania głównie budynków, mostów i dużych formatów reklamowych;
- Lampy sodowe – ze względu na charakterystyczne, żółte zabarwienie źródła światła, często stosowane są do oświetlania krajobrazu w miejscach z dużą ilością roślin i drzew;
- Lampy halegenidowe – idealne rozwiązanie dla otwartych przestrzeni i ogromnych budynków, np.
centrów handlowych, dworców.
.