Jak wygląda praca geodety? Czym zajmuje się geodeta?

projekty wnętrz warszawa

Każdy słyszał o geodecie i jakieś pojęcie o tym czym on się zajmuje ma. Jednak prawda jest taka, że gdyby zapytać dokładniej, gdyby poprosić o szczegóły, to mogłoby się okazać, że tak naprawdę nasza wiedza na ten temat jest niewielka i tak naprawdę znamy tylko jej wycinek. A przecież geodeta ma bardzo odpowiedzialne zadanie do wykonania i co więcej, aby w ogóle móc pracować w tym zawodzie, nie tylko trzeba skończyć odpowiednie szkoły, ale również później zdać państwowy egzamin. Dlatego też, warto wiedzieć czym się zajmuje ten specjalista i w jakiej sytuacji powinniśmy go zatrudnić.

Podstawowe zadania

Jeżeli chodzi o podstawową działalność, z jaką firma geodezyjna Kraków jest wiązana, to wykonywanie pomiarów działek i gruntów, kiedy mają się na nich pojawić określone budowle. Do tego jeszcze wydzielają teren pod drogi i autostrady.

To jest taka praca, którą najczęściej ludzie kojarzą z geodetą, ponieważ wówczas jest on najbardziej widoczny. Chodzi po działce, sprawdza, mierzy, nanosi na kartce uzyskane dane. Jednak prawda jest taka, że to nie wszystko czym się zajmuje taki specjalista. Robi on także mapy projektowe, sporządza niezbędną dokumentację, również terenów leśnych i pól. Dodatkowo warto także wiedzieć, że to on sprawdza rzeźbę terenu, jak i jej bogactwo w minerały. Co może nas zaskoczyć, to także w gestii geodety leży przygotowanie wyceny nieruchomości, która znajduje się na danej działce i przygotowanie odpowiedniej do tego dokumentacji, która będzie służyła, podczas zabudowywania kolejnych działek w tym rejonie.

Jak się więc okazuje, praca geodety jest bardzo zróżnicowana.

Musimy skorzystać z jego wiedzy

Jeżeli planujemy kupić działkę, albo nawet już ją mamy i chcemy postawić dom, to będziemy musieli w pierwszej kolejności zatrudnić geodetę. On zrobi dla nas odpowiednie pomiary, wskaże co nam wolno wybudować w danym miejscu, w jakiej wielkości i odległości od działek, które będą się znajdowały dookoła nas, ale również po postawieniu nieruchomości będzie nam jeszcze potrzebny. Wówczas wykona wycenę wszystkiego, co postawiliśmy na naszej działce, jak również naniesie ich położenie na mapach, tak aby w przyszłości łatwiej było planować kolejne inwestycje. Niezwykle ważne jest to, abyśmy mieli pewność, że zatrudniamy geodetę, który nie tylko ma odpowiednie uprawnienia i pozwolenia do wykonywania zawodu, ale który również jest dobry w swoim fachu. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wszystkie pomiary są wykonane w prawidłowy sposób i zgadzają się ze stanem faktycznym.

www.ihwc2010.com

Dlatego też, warto popytać, czy ktoś nie ma już wcześniej sprawdzonego geodety, którego może polecić.