Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym niesie ze sobą liczne korzyści. Jedną z najczęściej wskazywanych jest oszczędność. W okresie od marca do października zastosowanie paneli słonecznych o powierzchni 2 metrów kwadratowych jest w stanie zaspokoić 80 procent zapotrzebowania na energię potrzebną do podgrzania wody.
W bardzo słonecznych i ciepłych miesiącach można osiągnąć nawet 100-procentowe zaspokojenie dla tego rodzaju energii. Dzięki temu, użytkownik domu jednorodzinnego nie musi podgrzewać wody za pomocą kotłów spalinowych, gazowych, czy elektrycznych. Drugą bardzo często wymienianą korzyścią jest żywotność i trwałość paneli.
W zależności od producenta, panel fotowoltaiczny jest sprawny od 25 do 35 lat i wymaga jedynie corocznego serwisu i konserwacji. Dzięki specjalnej konstrukcji, panele odporne są na zmienne warunki atmosferyczne. Nie tylko normalne opady deszczu i śniegu, ale nawet ciężki grad nie jest w stanie ich uszkodzić.
Trzecią korzyścią płynącą z zamontowania instalacji elektrycznej czerpiącej energię z promieni słonecznych jest ochrona środowiska. Słońce bowiem możemy traktować jako odnawialne źródło energii. Zastosowanie paneli słonecznych niweluje emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Pozwala na wytworzenie czystej i przyjaznej energii elektrycznej.